Wsparcie IT dla Firm – na czym polega opieka informatyczna firmy?

W dzisiejszych czasach, niemal każda branża wymaga specjalistycznego zespołu IT. Wsparcie IT jest jednym z najbardziej opłacalnych rozwiązań dla firm, których potrzeby informatyczne nie wymagają osobnego, wewnętrznego działu. Pozwala ono nie tylko ograniczyć koszty związane z rekrutacją i utrzymaniem zespołu, ale również zapewnia natychmiastowy dostęp do wysoko wykwalifikowanych pracowników. 

Opieka IT to więcej niż sporadyczne naprawy i konserwacja – to kompleksowa usługa zapewniająca firmom pełne zaplecze informatyczne i pomoc w realizowaniu różnorakich projektów. Na czym to dokładnie polega? 

W tym artykule dowiesz się czym dokładnie jest wsparcie IT, jaki jest zakres tej usługi, jakie korzyści może przynieść ona Twojej firmie, oraz z jakim kosztem się ona wiąże – zapraszamy do lektury!

Czym jest outsourcing informatyczny?

Wbrew pozorom, opieka IT nad daną firmą nie ogranicza się tylko do tzw. helpdesku, czyli przyjmowania i rozwiązywania zgłoszeń od użytkowników – obejmuje ono wszystkie procesy zachodzące w codziennym funkcjonowaniu firmy związane z technologią informacyjną. Najczęściej są to procesy związane z instalacją, konserwacją i naprawą sprzętu komputerowego oraz sieci, jak również dopilnowanie poprawnego przechowywania i archiwizacji danych.

Outsourcing IT, może być idealną alternatywą dla samodzielnego działu IT – zwłaszcza dla mniejszych firm, które nie dysponują wystarczającym budżetem na utrzymanie pełnoprawnego zespołu. Opieka informatyczna nad firmą wymaga doświadczenia i niemałych umiejętności, co jest często ciężkie do zweryfikowania przez rekruterów, którzy nie zawsze sami są obeznani w temacie. 

W przeciwieństwie do standardowej rekrutacji, outsourcing zapewnia dużą elastyczność – to Ty ustalasz budżet i dokładny zakres usługi w przypadku Twojej firmy, a co najważniejsze, dostęp do tych usług uzyskujesz natychmiast. Jeżeli Twoja firma ma siedzibę na Dolnym Śląsku, outsourcing informatyczny w Lubinie może być idealnym rozwiązaniem dla Ciebie.

Co wchodzi w zakres usług opieki IT?

Dokładny zakres usług wykonywanych w ramach wsparcia IT dla firm zależy od potrzeb danej firmy. Najczęstszymi procesami wchodzącymi w skład opieki informatycznej są:

  • Instalacja i konserwacja komputerów
  • Profesjonalna archiwizacja i backup baz danych oraz serwerów
  • Obsługa i aktualizacja infrastruktury IT
  • Przystosowanie infrastruktury według międzynarodowych certyfikatów 
  • Przygotowanie i wdrożenie systemu obsługi RODO
  • Zapewnienie bezpieczeństwa IT
  • Dobór odpowiedniego oprogramowania
  • Obsługa helpdesku

Nie znaczy to oczywiście, że powyższe przykłady zamykają zakres usług opieki IT – firmy dla których technologia informacyjna jest nieodzowną częścią biznesu będą miały rozszerzony zakres usług. Analogicznie, firmy w których sprzęt komputerowy gra jedynie drugie skrzypce skorzystają z zakrojonego zakresu usług, np. wyłącznie z helpdesku oraz instalacji. Przykładowo, firma wynajmująca outsourcing informatyczny w Legnicy potrzebująca wyłącznie systemu obsługi RODO nie musi dodatkowo płacić za rozwój infrastruktury informatycznej.

Co daje wsparcie IT i ile kosztuje?

Głównymi zaletami outsourcingu IT jest natychmiastowy dostęp do specjalistycznej wiedzy informatycznej, jak również do najnowszych rozwiązań technologicznych i oprogramowania. Zadowolenie klientów rośnie wraz ze sprawną eliminacją błędów i skróceniem czasu oczekiwania na pomoc w przypadku awarii, co zwiększa wiarygodność firmy i poprawia jej wizerunek.

Każda firma może skorzystać z usług wsparcia IT, optymalnie dobierając zakres usług niezbędnych do prawidłowego jej funkcjonowania. Szukając outsourcingu informatycznego w Legnicy czy też usługi IT we Wrocławiu, możesz zapewnić swojej firmie nie tylko ograniczenie kosztów związanych z poszukiwaniem, zatrudnieniem i utrzymaniem działu IT, ale również skalowalność w przyszłości. 

Dokładne koszty outsourcingu IT związane są z zakresem świadczonych usług oraz ofertą danej firmy. Większe firmy skorzystać mogą z pełnowymiarowej opieki IT, podczas gdy te mniejsze bardziej interesować może outsourcing selektywny. Myśl szeroko – Twoje przedsiębiorstwo nie musi być z Wrocławia, aby skorzystać z oferty firmy, której specjalnością będzie outsourcing informatyczny we Wrocławiu

Jeżeli Twój budżet jest ograniczony a potrzeby informatyczne naglące, wsparcie IT dla firm może być idealnym rozwiązaniem dla Ciebie. Pozwoli Ci ono ograniczyć koszty, równocześnie zwiększając poziom oferowanych usług. Twoi pracownicy będą mieli zapewniony komfort pracy, a Twoi klienci na pewno docenią nowoczesne rozwiązania. Potrzebne Ci usługi informatyczne w Zielonej Górze? Postaw na sprawdzone rozwiązania – System-3 od 18 lat wdraża innowacyjne rozwiązania IT i usprawnia kluczowe procesy operacyjne klientów. Możemy zaoferować Twojej firmie dostęp do wysokiej klasy specjalistów, którzy zagwarantują realizację usługi na najwyższym poziomie. Zainteresowany? Zadzwoń lub napisz do nas!