W ostatnich latach nowe rodzaje wirusów komputerowych i coraz częstsze cyberataki towarzyszą niemal każdej firmie, niezależnie od rozmiaru czy branży. Dlatego tak ważne jest ustanowienie z wyprzedzeniem odpowiednich środków ostrożności i reagowania na sytuacje awaryjne. Niestety bardzo często przedsiębiorcy decydują się na zabezpieczenie danych i archiwizację dopiero po tym, jak dotknie ich cyberatak lub poważna awaria. Po co jednak czekać aż przydarzy się utrata danych?
Archiwizacja danych odpowiedzią na cyberzagrożenia
Jak już wspomniano, polskie firmy zbyt rzadko dbają o zabezpieczenie danych, nie wykonując kopii zapasowych lub wykonując je sporadycznie. W związku z tym, gdy nagle mają do czynienia np. z atakiem ransomware, polegającym na zaszyfrowaniu plików klienta, tracą kluczowe dane lub są zmuszone zapłacić hakerom okup bez gwarancji ich odzyskania. Liczba ataków ransomware z roku na rok rośnie i dotykają one zarówno dużych, jak i małych firm. W przypadku małych i średnich organizacji pojedynczy cyberatak może doprowadzić nawet do całkowitego bankructwa. Ataki hakerów nie są jednak jedynym powodem, dla którego warto archiwizować dane. Ważnym aspektem jest chociażby RODO – według przepisów RODO każda firma jest zobowiązana do odpowiedniego przechowywania (i zabezpieczenia) przetwarzanych danych.
Zabezpieczenie danych na wypadek awarii
Archiwizacja baz danych odgrywa ogromne znaczenie również w codziennym funkcjonowaniu firmy. Zgubiony laptop czy awaria komputera mogą spowodować, że cała organizacja traci dostęp np. do danych handlowych. Najlepszym zabezpieczeniem przed utratą plików i baz danych księgowych jest, oprócz kopii zapasowej, archiwizacja danych. Pojęcie archiwizacji często mylone jest właśnie z backupem. Backup, czyli kopia zapasowa, polega jednak na tworzeniu kopii bezpieczeństwa zawierającej najważniejsze pliki, podczas gdy archiwizacja to przenoszenie danych w inne miejsce pamięci masowej, w celu ich zabezpieczenia. Oba rozwiązania są wdrażane przez specjalistów, ważne jednak, aby były aktualizowane na bieżąco i całkowicie automatyczne.
Archiwizacja danych
Archiwizacja danych, czyli ich przeniesienie na inny nośnik, to najważniejsza kopia, zawierająca konkretne pliki. Zarchiwizowane dane powinny więc być jednocześnie maksymalnie zabezpieczone i dostępne w każdej chwili. Należy je również odpowiednio skatalogować, aby można je było w razie potrzeby łatwo i szybko odszukać. Zalety archiwizacji danych:
- Dostosowanie się do przepisów, które wymagają odpowiedniego przechowywania pewnych danych przez określony okres.
- Bezpieczeństwo plików i danych firmowych.
- Większy komfort pracy.