Rozwój pracy zdalnej i konieczności uzyskiwania dostępu do zabezpieczonych dokumentów z dowolnego miejsca na ziemi przyczyniają się do zapotrzebowania na usługi VPN. Warto poznać poszczególne rodzaje zabezpieczeń, takie jak IPSec VPN, SSL VPN czy L2TP VPN. Ale po kolei.
Co to jest VPN
Skrót VPN pochodzi od Virtual Private Network (wirtualna prywatna sieć). Tworzy ona coś w rodzaju tunelu dla danych, chroniącego tożsamość online.
Dlaczego wirtualna? Dlatego, że nie jest to wbrew pozorom „prawdziwa” sieć, jak choćby internet, lecz jedynie forma przesyłania danych w ramach tej realnej sieci. Jest zaś prywatna, ponieważ ruch płynący w niej jest zaszyfrowany. To również przeciwieństwo sposobu działania internetu. Zasadniczo tę względną prywatność uzyskuje się dzięki szyfrowaniu danych i zamaskowaniu adresu IP.
Pamiętajmy jednak, że pełna anonimowość nie jest nigdy możliwa. Jednak VPN pozwala nam poruszać się po sieci tak, by uniemożliwić atak wrogiego oprogramowania i wrogich hakerów na nasze dane i komputer.
Przedsiębiorstwa stosujące pracę zdalną często korzystają z VPN. Wykorzystują ją także instytucje rządowe, w tym armia Stanów Zjednoczonych.
Praca zdalna na dobre zagościła na rynkach pracy państw rozwiniętych. Na przykład według opublikowanego w 2022 roku raportu firmy doradczej McKinsey 58 procent Amerykanów pracowało z domu przynajmniej 1 dzień w tygodniu. Z kolei 35 procent z nich pracowało tak przez 1 dzień w tygodniu. Co więcej, 87 procent respondentów korzysta z możliwości pracy zdalnej, gdy tylko otrzymuje taką możliwość. Sytuacja ta rodzi konieczność korzystania ze zwiększających bezpieczeństwo pracy w sieci rozwiązań technologicznych, takich jak VPN.
Do czego służy VPN
VPN możemy wykorzystać do ochrony przed:
- przejęciem połączenia z siecią. Jest to szczególnie ważne, gdy korzystamy z sieci niezabezpieczonej;
- przejęciem kontroli nad operacjami bankowymi;
- kontrolą naszej aktywności w internecie;
- kradzieżą danych;
- profilowaniem przez systemy reklamowe i sprzedażowe.
Rodzaje połączeń VPN (takie oferuje Zyxel)
- Istnieją różne rodzaje połączeń VPN. Wśród nich warto wspomnieć takie jak:
- IPSec VPN cieszący się opinią produktu przyjaznego dla użytkownika i łatwością użytkowania.
- SSL (Secure Sockets Layer) – protokół pozwalający użytkownikowi na dostęp do wybranych funkcjonalności danych sieci.
- L2TP to (czyli Layer Two Tunneling Protocol). Stanowi rozszerzenie Point-to-Point Tunneling Protocol (PPTP), którego dostawcy internetowi wykorzystują do tworzenia prywatnych wirtualnych sieci. Powstały w 1999 roku zapewnia przede wszystkim anonimowość.
Poniżej omówimy nieco szerzej te rodzaje połączeń VPN.
- IPSec VPN
- IPSec zyskał popularność już na przełomie XX i XXI wieku.
- IPSec, czyli IP Security, ułatwia szybkie połączenia pracownikom zdalnym. Na przykład należący do tej kategorii produkt Zyxel IPSec VPN Client pozwala im na tworzenie połączeń VPN w bardzo szybkim tempie.
Produkt cechuje się przyjaznym dla użytkownika interfejsem, łatwością instalacji, konfiguracji i samego użytkowania. Wśród atutów Zyxel IPSec VPN Client można wymienić również:
- przechowywanie unikalnego i możliwego do powielenia pliku parametrów i konfiguracji, co pozwala na lepsze skalowanie;
- możliwość zapisania na dysku USV konfiguracji VPN i zabezpieczeń (dzięki czemu można usunąć dane uwierzytelniające z komputera);
- łatwe zarządzenie i kontrolę przez administratora;
- możliwość przechowywania konfiguracji VPN w pliku.
- Z produktu możesz korzystać na systemach operacyjnych Windows 10, Windows 11, Server 2019/2022;
Zyxel IPSec VPN Client obsługuje wszystkie typy połączeń: dial-up, Ethernet, Wi-Fi i 3G. Warto też wspomnieć o kompatybilności z ZyWALL oraz innymi bramkami IPNSec VPN.
SSL VPN
Z powyższym produktem wiąże się jednak konieczność instalowania oprogramowania klienckiego na komputerach zdalnych. Tymczasem SSL VPN pozwala na eliminację tego wymogu. Od tej pory wystarcza bowiem zwykła przeglądarka. Umożliwia to znaczną oszczędność czasu dla administratorów.
Głównymi korzyściami płynącymi z SSL VPN są:
- bezpieczny dostęp ze zdalnych urządzeń dostęp w ramach sieci przy użyciu zabezpieczonego tunelu SSL pomiędzy klientem a siecią należącą do firmy;
- uzyskanie prywatności i bezpieczeństwa danych;
- ułatwienie dostępu do danych pracownikom czy kontrahentom;
- zastosowanie wielu mechanizmów uwierzytelniania;
- zachowanie pełnej kontroli przez dział IT.
SSL VPN również jest dostępny w ofercie firm IT takich jak Zyxel.
L2TP VPN
L2TP (czyli Layer Two Tunneling Protocol) powstał w 1999 roku. Zdaniem ekspertów stanowi połączenie dwóch protokołów: PPTP Microsoftu oraz Layer 2 Forwarding autorstwa Cisco system.
L2TP przesyła dane między koncentratorem dostępu L2TP (LAC) a L2TP. To ostatnie to po prostu serwer sieciowy. Przesyłanie danych dokonuje się poprzez sieć IP lub warstwę trzecią. L2TP składa się z komponentów takich jak: LAC i LNS.
Mankamentem L2TP jest brak samodzielnego uwierzytelniania oraz silnego szyfrowania. Dlatego też z przyczyn bezpieczeństwa, lepiej używać go łącznie z IPSec. Wówczas cechuje się znacznie większym poziomem ochrony. Za główną zaletę L2TP uważa się zwiększoną anonimowość.
Ten produkt jest wdrażany w ramach serii produktów ZyWALL. Nie należy go mylić z L2PT (Layer 2 Protocol Tunneling). To ostatnie stanowi bowiem funkcję przejściową switch pozwalającą na transfer innych informacji typu Layer 2, takich jak DP, RSTP, PAgP przez Switche ZyXEL.